2019 елның 7 аенда терлекчелек эше йомгаклары буенча Семинар-киңәшмә

2019 елның 13 августы, сишәмбе

13 август көнне Тат. мәдәният йортында Район авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе начальнигы Гафур Хәсәншин җитәкчелегендә Икшермә терлекчелек тармагының 2019 елның 7 аендагы эш нәтиҗәләре буенча семинар-киңәшмә узды. Чарада Саба районының авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе белгечләре, район ветеринария хезмәте җитәкчесе һәм авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләре катнашты.

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең бүлек консультанты Илшат Нурмиев катнашучыларны терлекчелек буенча җитештерү күрсәткечләре белән таныштырды. 1 августка авыл хуҗалыгы оешмалары һәм крестьян-фермер хуҗалыклары тарафыннан 36 629 тонна сөт җитештерелгән (2018 елга карата 109%). Савым һәм продуктлылык буенча лидерлар булып з.з. Мөхәммәтшин КФХ, «Нырты АХП» ҖЧҖ, «Шытсу авыл хуҗалыгы предприятиесе» ҖЧҖ, «Курсабаш» ҖЧҖ, «Игенче» ҖЧҖ, бүлек тора. Җаваплылыгы чикләнгән «Саба»җәмгыяте Сатыш.  Барлыгы 7 424 тонна ит җитештерелгән, шуның 2 378 тоннасы-ит. сыер ите һәм 5 046 тонна. дуңгыз ите. Мөгезле эре терлек саны 27 231 баш, 42 449 дуңгыз, 6 419 сарык һәм кәҗә, 1 926 баш ат тәшкил итә.

Семинарның практик өлеше з.з. Мөхәммәтшин крестьян-фермер хуҗалыгының сөтчелек комплексында булу белән дәвам итте. Хуҗалык көн саен 1500 килограммнан артык сөт җитештерә, уртача продуктлылык-28,5 кг.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: