воскресенье

Миннулла Гариф улы Гарипов 1934 елның  14 апрелендә Саба районы Түбән Шытсу авылында дөньяга килгән.  Балачагы  авыр сугыш елларына туры килгәнлектән, ачылык-ялангачлык аны да читләтеп үтми. 1948 елда Түбән Шытсу мәктәбендә 7 сыйныфны тәмамлап, колхозда эшли башлый.  1952 елда армия сафларына алынып, 4 ел Үзбәкстанның Фирганә шәһәрендә солдат хезмәтен үти. Аннан шофер белгечлеге алып кайтып, бөтен гомерен туган колхозында  әлеге хезмәткә багышлый.  1960 елда Рәхимә Гата кызы белән гаилә корып, дүрт бала – Мөнир, игезәкләр Илшат-Илһам, Эльмира  исемле кыз-уллар  тәрбияләп үстерәләр.   Миннулла Гариф улы хуҗалыкның булдыклы, тырыш,  алдынгы   шофер буларак абруй казана.  "Беренче Май" колхозы рәисенең машина йөртүче булып эшләп, 1994 елда лаеклы ялга чыга.    Эшләү дәверендә күпсанлы Мактау грамоталары белән бүләкләнә.  Тормыш иптәше Рәхимә ханым  гомер буе Түбән Шытсу фельдшер-акушерлык пункты мөдире булып халыкка игелекле хезмәт күрсәтә.  2017 елда бакыйлыкка күчә.  Бүгенге көндә уллары  Мөнир Казанда, Илшат, Эльмира Сабада,  Илһам Теләчедә яшәп, төрле өлкәләрдә намуслы хезмәт куялар. Миннулла Гарипов авылда  дини кануннарны башкарып хөрмәт казанган мөхтәрәм кешеләрнең берсе дә.   Бүгенге көндә балалары тәрбиясендә бәхетле картлык кичерә. Ун оныгы, җиде оныкчыгы бар.

пятница

В преддверии празднования 79 годовщины Победы Великой Отечественной войны в Нижнешитцинском сельском поселении  поздравили тружеников тыла и вдов  участников ВОВ. Всего их в поселенни 6 человек. Глава Нижнешитцинского СП и генеральный деректор ООО "ЦО ТСЖ" Шайхутдинов Айдар Зуфарович вручили подарки и поздравительные открытки от Раиса Республики Татарстан Минниханова Р.Н. и от главы Сабинского муниципального района Минниханова Р.Р.

вторник

В Елышевском сельском клубе совместно с Верхнешитцинской библиотекой прошла литературная викторина "Вас в сказку добрую зовем". Дети вместе с родителями активно приняли участие.

Тэги: Нижнешитцинское СП

В Верхнешитцинской сельской библиотеке с участием молодежи села прошел познавательный час "Да здравствует российская наука" посвященный к Году научно-технологического развития в Республике Татарстан.

понедельник

Багманова Фируза ученица 8 класса "Нижнешитцинской ООШ" стала призером XI Международной олимпиады по татарскому языку. Учитель: Мусина Заухария Ханиповна. Поздравляем и желаем дальнейших успехов!

Тэги: Нижнешитцинское СП

На кладбища с.Нижние Шитцы прошел субботник по очистке территории. Жители села активно приняли участие.

пятница

В Нижнешитцинском сельском поселении прошел субботник по очистке территории. На субботнике активно приняли участие учащиеся Нижнешитцинской ООШ и работники бюджетных учреждений.

вторник

В д.Верхние Шитцы прошел субботник на кладбище.

Тэги: Нижнешитцинское СП

Түбән Шытсу авылында яшәүче Галявиева Фәүзия Корбан кызы 1934  елның 13 апрелендә Түбән Шытсу авылында туа. Фәүзия апаның бала чагы авыр сугыш елларына туры килә, күп авырлыклар күреп үсә ул.

1955 елның 20 мартында Түбән Шытсу егете Галявиев Әмин абый белән гаилә корып яши башлыйлар. Фәүзия апа  сыер савучы булып эшли. 1963 елда алар гаиләләре белән  Пермь өлкәсенә күченеп китәләр. Анда Фәүзия апа  балалар бакчасында  җыештыручы булып эшли. Намуслы хезмәте өчен  күпсанлы Мактау грамоталары белән бүләкләнә.

Гаиләдә бер-бер артлы 4 бала дөньяга килә. Балаларына   үрнәк тәрбия  биргән Әмин абый һәм Фәүзия апа.  Балалары тормышта үз урыннарын табып, төрле тармакларда тырышып хезмәт куялар.

1995 елда Галәвиевлар гаиләсе кире туган якларына кайтып төпләнә. Лаеклы ялда булуына карамастан Фәүзия апа колхозда эшчәнлеген дәвам итә: фермада, ындыр табагында эшли. Фәүзия апа  хезмәт ветераны.

Бүгенге көндә Фәүзия апа Әмин абый белән тигезлектә  бәхетле гомер кичерәләр.  Аларның 6 оныклары 11 оныкчыклары бар.

Киң күнелле, ярдәмчел Фәүзия апа күршеләренә һәм авылдашларына гел игелек кылып яши, шуна  күрә аны  авылдашлар бик  хөрмәт итә.

Тэги: Нижнешитцинское СП

В Верхнешитцинском СДК прошел мероприятие посвященное ко Дню космонавтики.  12 апреля – День космонавтики, всемирный праздник, установленный в честь первого полета человека в космос. В этот день 1961 года все радиостанции Земли прерывали свои передачи, чтобы сообщить сенсационную новость – человек в космосе!