Балалар сабантуе

2021 елның 21 июне, дүшәмбе

Елыш авылында Елыш авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре Югары Шытсу мәдәният йорты һәм китапханә мөдире белән берлектә "балалар сабантуе" үткәрделәр. Бәйрәмнең максаты-балаларны һәм яшьләрне халык мәдәни кыйммәтләренә, спортка тарту, традицион рухи-әхлакый кыйммәтләрне саклау.Балалар Сабантуе зур яшел аланда узды, анда традиция буенча бөтен авыл бәйрәмнәрен билгеләп үтәләр. Түбән Шытсу авыл җирлеге башлыгы, авыл халкын һәм бәйрәм кунакларын сәламләп, нәкъ менә шундый бәйрәм үсеп килүче буынга югары максатларга ирешүгә, яхшылык һәм явызлык аңлауга һәм гүзәллеккә тартылуга этәргеч бирә, дип билгеләп үтте. Балалар Сабантуйларын үткәрүнең мөһимлеген мулла Фәнис Гыйлемханов та ассызыклады.

Сабантуй-матур һәм күңелле бәйрәм, ул төрле конкурслар, уеннар һәм массакүләм күңел ачуларсыз узмый. Сәхнәгә бер-бер артлы балалар килде, алар җырлар һәм биюләр башкардылар, татар телендә шигырьләр укыдылар. Ә мәйданчыкта балалар, кыюлык, кыюлык күрсәтеп, катлаулы конкурсларны: капчык киеп йөгерү, бүрәнәдә капчык белән сугышу, Сабантуйның классикасына әверелгән чүлмәк вату һ.б. намус белән үттеләр. Бәйрәмдә катнашучылар ярышларның һәр төрендә актив катнаштылар, ә җиңүчеләр призлар алдылар.Бүрәнәдә капчык белән көрәш нәтиҗәләре буенча абсолют батыр булып Наил Фаляхов калды. Ул традицион призга тәкә түгел, ә яшь кәҗә алды, кул көрәше ярышларында ир-атлар өчен төп бүләк-куян, ә хатын-кызлар арасында Сабантуй хөрмәтенә авылдашларына бүләк иткән Әтәч булды. Сабантуй югары дәрәҗәдә узды һәм барысына да ошады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: